478
1175235

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Vårt land"

Signerad O. Hesselbom och daterad 1903. Olja på duk 39 x 95 cm.

Proveniens

Tidigare i överläkare och fru Otto och Beda Löfbergs samlingar, Malmö; därefter i arv.

"Konst i Svenska Hem", vol. 9, upptagen sid 474 under samling 818: "Löfberg, Otto och Beda, Överläkare och Fru Allmänna sjukhuset, Malmö" (under titeln "Skiss till 'Sverige' ").

Även om "Konst i Svenska Hem" upptar föreliggande målning som "Skiss till 'Sverige' " torde det snarare röra sig om en replik då Otto Hesselboms berömda "Vårt land. Motiv från Dalsland" (olja på duk, 126 x 248 cm, NM 1704, inköp 1910) i samlingarna på Nationalmuseum är utförd 1902 och föreliggande katalognummer är daterat 1903.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

122. Carl Richard Söderström, skulptur/urna, egen ateljé, Stockholm ca 2010.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
4 500

ditt bud
4 000

ditt bud
3 500

ditt bud
Aktuellt bud:
4 500 SEK