Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
478
1175235

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Vårt land"

Signerad O. Hesselbom och daterad 1903. Olja på duk 39 x 95 cm.

Proveniens

Tidigare i överläkare och fru Otto och Beda Löfbergs samlingar, Malmö; därefter i arv.

"Konst i Svenska Hem", vol. 9, upptagen sid 474 under samling 818: "Löfberg, Otto och Beda, Överläkare och Fru Allmänna sjukhuset, Malmö" (under titeln "Skiss till 'Sverige' ").

Även om "Konst i Svenska Hem" upptar föreliggande målning som "Skiss till 'Sverige' " torde det snarare röra sig om en replik då Otto Hesselboms berömda "Vårt land. Motiv från Dalsland" (olja på duk, 126 x 248 cm, NM 1704, inköp 1910) i samlingarna på Nationalmuseum är utförd 1902 och föreliggande katalognummer är daterat 1903.