478
1175235

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Vårt land"

Signerad O. Hesselbom och daterad 1903. Olja på duk 39 x 95 cm.

Proveniens

Tidigare i överläkare och fru Otto och Beda Löfbergs samlingar, Malmö; därefter i arv.

"Konst i Svenska Hem", vol. 9, upptagen sid 474 under samling 818: "Löfberg, Otto och Beda, Överläkare och Fru Allmänna sjukhuset, Malmö" (under titeln "Skiss till 'Sverige' ").

Även om "Konst i Svenska Hem" upptar föreliggande målning som "Skiss till 'Sverige' " torde det snarare röra sig om en replik då Otto Hesselboms berömda "Vårt land. Motiv från Dalsland" (olja på duk, 126 x 248 cm, NM 1704, inköp 1910) i samlingarna på Nationalmuseum är utförd 1902 och föreliggande katalognummer är daterat 1903.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

345. Hans J. Wegner, sideboard, modell "RY-26", RY-Møbler, Danmark, 1960-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Fair warning
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
25 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK