Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
528
1178551

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
28 500 - 33 200 EUR
32 600 - 38 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Gunnar/Pojke med sjömanskostym"

Signerad C.L. Utförd 1897. Akvarell 41,5 x 27,5 cm.

Proveniens

Doktor Carl-Anders Carlsson (i gåva av konstnären); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 430, "Vårauktionen", 9-12 april 1985, kat nr 321 (" 'Gunnar', 'Greta' och 'Siri'. Barnporträtt tre stycken. Samtliga utförda 1897. Sign. med monogram. Akvareller 43 x 29"); Beijer Auktioner, Stockholm, auktion 29, "Klassiska höstauktionen", 8-10 november 1988, kat nr 149; privat samling.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogsupplementet under år 1897, sid 67 som nr 761.

Övrig information

Ulwa Neergaard skriver följande om föreliggande akvarell: "När Carl Larssons Karin tillfrisknat efter sin svåra lunginflammation, målade han som tack till doktor Carl-Anders Carlsson, som skött Karin, och som ett slags arbetsbyte porträtt av doktorns tre små barn".

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer