Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
53
1197173

KARMSTOLAR, 4 st (en fransk, tre svenska), sengustaviansk tid, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris

Förgyllda och bronserade. Oval stoppad rygg, stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger. En märkt "P MALBET JME". Etikettmärkning "Fri=re Åkerhielm Carlscrona". Sitthöjd 41, höjd 93 cm.

Förgyllningsbortfall, slitage.

Proveniens

Tidigare i de Bielkeska samlingarna på Thureholm.
Ebba Charlotta Bielke (1828-1911), gift Ankarcrona,
ärver 1873 Thureholm (tillsammans med sin bror Thure Bielke till Sturefors)
Hennes dotter Eva Ankarcrona (1871- 1943) gift Åkerhielm af Margretelund.
Därefter i arv.