542
1181395

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Berg i motljus. Kungelf"

Monogramsignerad och daterad 1929. A tergo signerad Eugen och daterad 1929. Olja och gouache på pannå 44 x 52,5 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm; privat samling.