Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
562
1171176

Feodor (Fedot) Vasilievich Sychkov

(Ryssland, 1870-1958)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
(Ryssland, 1870-1958)

"Flicka i gräset"

Signerad F Sychov med kyrillisk skrift. Daterad 1916. Akvarell på papper uppklistrat på papp-pannå 68 x 47 cm.

Proveniens

Inköpt på 70-talet i Stockholm. Därefter arv inom familjen.

Ett verk med samma titel finns upptaget i katalogen för Utställning nr 36, The Society of Russian watercolourists, St Petersburg, 1917. Katalognummer 383 (nr 6 i listan av verk av F. V. Sychkov)