Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
612
1184784

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Bron, flodlandskap från Beaumont-le-Roger

Signerad Julia Beck och daterad Déc 1909. Olja på duk 53 x 27 cm.

Sven-Harrys Konstmuseum, Stockholm, "Julia Beck", 25 maj - 25 augusti 2013 (under titeln "Bron vid Grez-sur-loing").

Även om målningen tidigare ställts ut under titeln "Bron vid Grez-sur-Loing" torde motivet vara hämtat från Beaumont-le-Roger i Eure, Normandie. Detta då Beck befann sig där år 1909, det år då målningen är daterad. Jfr även med kat nr 351 på husauktion 56, "Rolf Schmitz Collection" (Bukowski Auktioner, Stockholm, 9 oktober 2018) vilken var daterad "Beaumont-le-Roger 1909".