67
1191109

LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Försilvrad och förgylld koppar. Reliefdekor av änglar och bladformationer. Bär på framsidan inskription "Johann Gottfried Scÿm [?] Christian Gottfried Rache Anno 1765". På baksidan märkt med spegelvända F under krona, numrering "C347", samt med inskription "givna till Margaretha på Fridhem mars 1919 [eller 1929]". Höjd 39, bredd 32 cm.

Senare ljusarmar. Bristningar. Slitage. Träbackstycken med sprickor. Hål efter elektrifiering.

Proveniens

Fredrik VIII (1843-1912) av Danmark; hans dotter Ingeborg av Danmark (1878-1958), gift med prins Carl av Sverige(1861-1951) (son till Oscar II); givna på Villa Fridhem 1919 eller 1929 till deras dotter prinsessan Margaretha Sofia Lovisa Ingeborg av Sverige, prinsessa av Danmark (1899-1977), gift med prins Axel av Danmark (1888-1964). Därefter i arv.
Villa Fridhem byggdes år 1909 som sommarresidens åt prins Carl och prinsessan Ingeborg.