Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
68
1195530

SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Förgylld och bronserad. Ramen med infällt blått glas. Dekor av rocailler, blommor och kartuscher. Signerad IÅ under krona, samt med Stockholm hallstämpel 1769. Höjd 130, bredd 72 cm.