68
1195530
SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.
Spegellampett, för två ljus, av johan Åkerblad 1769 (mästare i stockholm 1758-1799), rokoko.

Förgylld och bronserad. Ramen med infällt blått glas. Dekor av rocailler, blommor och kartuscher. Signerad IÅ under krona, samt med Stockholm hallstämpel 1769. Höjd 130, bredd 72 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 711 - 5 566 EUR

Lägg ditt bud
Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.
Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37