722
1180934

OKÄND KONSTNÄR, akvarell och färg på papper, uppklistrad på pannå. Troligen sen Qingdynasti efter äldre förlaga.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad dekor av landskap med figurstaffage. Motivets mått 96x185 cm. Mått med ram 116,5x214 cm.

Skador, lagningar, retuscher, uppklistrad på papppannå.

Proveniens

From the collection of Maria Berndt-Larsson (1897-1993). Thence by descent. Maria Berndt was one of the first Swedish medicine doctors. She was a friend of Ellen Key and the two of them are depicted on a painting at Ellen Keys house by Vättern.