721
1185108

RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Qingdynastin (1664-1912).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Motiv av fåglar i träd med granatäpplen. Kalligrafi korresponderar till en cyklisk datering samt att den är gjord efter konstnären Chin nan Pin. Motivets mått 49,5x113,5 cm. Mått helhet 64x197 cm. Ej ramad. Trälåda medföljer.

Skador i monteringen, fläckar. Slitage. Spår av tidigare text.

Proveniens

Purchased in Tokio, October 30th 1957. K.Watanabe & Co.