77
1199539

SPEGEL, av Pehr Ljung 1786 (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld och bronserad. Snidade lagerstavar och lagerkvistar. Krön med bandrosett och figurmedaljong mot blå botten. Signerad med blyerts "P:L: 1786". Höjd 108, bredd 52 cm.

Senare glas.