832
1196313

SERVIS, 110 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille roserfärger. Bestående av; Terrin med lock och fat (längd fat 37 cm), två ovala terrinfat (längd 38), två såssnipor (längd 19,5), två saltkar, fem oktagonala uppläggningsfat (längd 25,5-37 cm), fyra runda oktagonala skålfat (diameter 25,5 cm), sex runda flata fat (4 stycken 25,5 cm + 2 stycken 28 cm), 58 mattallrikar, 20 oktogonala djupa tallrikar (diameter 22 cm). 12 round soup dishes (diameter 23 cm).

Sprickor, nagg.

Proveniens

Purchased in Italy in the 1960's by the present owner.