Madeleine Pyk – en samling F769
87
1195842

APPLIQUER, för tre ljus, ett par, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Svängda bladornerade ljusarmar med rik dekor av blommor och voluter. Höjd 63 cm.

Borrade för el.

Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid 140, nr 2.11.8, exempel på en förlaga till Louis XV applique formgiven av Nicolas Pineau, Paris, omkring 1740 (se bif. bilder).
Reinier Baarsen, Decorative Ats in the Rijksmuseum, Paris 1650-1900, 2013, sid 122, förlaga av Juste-Aurèle Meissonniers, publicerad ca 1748, visar en fulländad rokokoinredning där ett par Louis XV appliquer flankerar en stor väggspegel för att reflektera ljuset från vaxljusen så mycket som möjligt.

Auktionens appliquer uppvisar den franska rokokons förkärlek för en vegetativt slingrade dekor, som skulle skapa en organisk helhetsverkan av inredningen, som inkluderade möbler, speglar, väggfält och konsthantverksföremål.
Katalognumret är ett utsökt exempel på den franska högt drivna konsten att gjuta, ciselera och förgylla bronser på 1700-talet. Fransmännens hantverkare kunde med en konstnärskänsla ge föremålen liv, vilket appliquernas naturalistiska blommor och bladnerver visar.