870
1171597

VIKSKÄRM med PLAKETTER, 48 stycken, porslin. Sen Qingdynasti, signerad Ren Huanzhang, samt daterad 1881.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Dekor i qianjiang, med motiv av figurer, växter, blommor, och landskap. En plakett med kalligrafi samt ett rött sigill. Totalbredd med skärm 152 cm. Höjd med skärm 104 cm.

Slitage, ej öppnad. Fåtal plaketter med skador.

Ren Huanzhang, 任焕章, (active 1874-1902) was one of the most significant Qianjiang masters in the late Qing period. He has worked at the imperial kiln in Jingdezhen and is well known for his works of figures and landscapes. He is one of the creators of the 'Scholars' style of porcelain paintings.