871
1165721

SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin med Jiaqings märke.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i emaljfärger av femkload grön drake. Frånsidans bräm med skuren dekor av vågformationer samt femkloade drakar som jagar den flammande pärlan. Diameter 18,4 cm. Sigillmärke i underglasyrblått.

Glasyrnagg.

Proveniens

From the Collection of Georg och Marianne Rudnell. Thence by descent.