98
1173531

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, 1800-talets början.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Sockel med sittande egyptiserande figurer. Tresidigt skaft med dekor av uggla och fackla. Svängda kopplade ljusarmar med gripar. Löstagbara ljusarmar. Höjd 67,5 cm.

Egyptomania, L'Égypte dans l'art occidental 1730-1930, Louvre 1994, sid. 287-288, egyptiserande sittande figurer på en bordspendyl designad av Percier & Fontaine 1802 (se bild). De har förmodligen inspirerats av förlaga till en egyptiserande spis av Giambattista Piranesi från 1769.

En vanlig missuppfattning är att européernas intresse för Egypten väcktes för första gången i och med Napoleons fälttåg därstädes 1798-1801. Redan i slutet av 1600-talet finns exempel på egyptiska figurer och pyramider i konsthantverket, bl.a. i en fransk gobeläng från 1680-talet som visar en liggande sfinx med faraoduk på huvudet och i bakgrunden syns en pyramid. I Frankrike under 1770- och 80-talen skapades möbler med egyptiserande figurer på t.ex. karmstolar, konsolbord, bordspendyler och porslinsföremål. Även i Italien under samma tid finns exempel på denna typ av egyptiserande design tack vare Piranesis kopparstick från 1769. Troligen var Gustav III:s arkitekt och formgivare Louis-Jean Desprez inspirerad av Piranesi då han formgav föremål och arkitektoniska detaljer i egyptisk stil. Dock blev studierna mer vetenskapliga under Napoleons fälttåg, eftersom han skickade en mängd vetenskapsmän till Egypten för att dokumentera föremålen och ta ett flertal av dem till Frankrike. Detta gjorde att intresset i Frankrike för egyptiserande föremål exploderade under 1800-talets första år. De franska formgivarna Charles Percier och Pierre-Francois-Léonard Fontaine, som skapade den franska empirens kejserliga inredningar, gav ut mönsterböcker med bland annat egyptiska motiv.
Auktionens kandelabrar visar empirens intresse för det egyptiska och kandelabrarnas sittande figurer med faraodukar på huvudet känns igen från Piranesis kopparstick från 1769 och Percier & Fontaines förlaga till en bordspendyl från 1801 (se bild). Deras tryckta mönsterböcker fick stor spridning i Europa och kom att sprida empirestilen internationellt.