1046
1235687

Mick Rock

(Storbritannien, Född 1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Mick Rock
(Storbritannien, Född 1948)

"Life on Mars", 1973

Signerad Mick Rock och numrerad 23/50. C-print, bildyta 56 x 39 cm.

Det välkända porträttet av artisten David Bowie tog Mick Rock 1973 under inspelningen av Bowies musikvideo till singeln "Life on Mars" som Mick Rock även regisserade.

Konstnär

Mick Rock, brittisk fotograf, är mest känd för sina ikoniska bilder av legender inom rock & rollvärlden som Queen, David Bowie, Syd Barrett, Lou Reed, Iggy Pop och The Stooges, The Sex Pistols, The Ramones , Joan Jett, Talking Heads, Roxy Music, Crossfade, Thin Lizzy, Mötley Crüe och Blondie. De kanske mest minnesvärda bilderna av David Bowie, som Ziggy Stardust, tog Rock då han arbetade som Bowies officiella fotograf.