1047
1225133

Phoebe Rudomino

(Storbritannien, Född 1981)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Phoebe Rudomino
(Storbritannien, Född 1981)

"The Girl in a Room", 2006

Signerad P Rudomino och numrerad 5/20 och daterad 14/12/12 a tergo. C-print monterad på akrylglas och aluminium 165 x 110 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Motivet utställt på:
"Out of focus: Photography" Saatchi Gallery, London,
2012.
"Water on the Lens" County Hall, London Southbank, 2009.

Phoebe Rudomino är en kommersiell dykare och undervattensfotograf. Rudominos specialitet är stillbildsfotografi och video bakom kulisserna på film-, TV- och reklaminspelningar. Rudomino har tagit filmscener i bland andra James Bond filmerna Skyfall och Casino Royal. Det aktuella fotografiet är en stillbild från Johnson & Johnsons TV-reklam "Imagine, total Hydration body wash", Home Corp, 2009. Motivet ställdes ut på Rudominos utställning "Water on the Lens" i County Hall, London Southbank 2009 och på Saatchi Gallery i utställningen "Out of focus: Photography" 2012.