1258
1239788

Gao Xingjian

(Kina, Född 1940)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Gao Xingjian
(Kina, Född 1940)

"Au fond de la memoire de l'âme"

Signerad med stämpel. Utförd 1996. Tusch på papper 47 x 50 cm.

Proveniens

Gåva direkt från konstnären till nuvarande ägares familj.

Gao Xingjian är författare, dramatiker och konstnär född i Kina men sedan 1997 fransk medborgare och bosatt i Frankrike. År 2000 tilldelades Gao Xingjian Nobelpriset i litteratur. Två av hans pjäser har spelats på Dramaten i Stockholm: Ett sommarregn i Peking och På flykt. Fram till mitten av 1980-talet arbetade han som dramaturg och pjäsförfattare på Folkkonstteatern i Peking, men blev obekväm för myndigheterna och uteslöts så småningom ur kommunistpartiet. Hans poetiska måleri har drag av klassisk kinesisk kalligrafi. Mjuka övergångar och drömliknande motiv på gränsen mellan abstrakt och föreställande konst. Motiven, utförda i tusch, för ofta tankarna till landskap. Snöklädda berg är ett återkommande motiv och ofta kan en mänsklig gestalt urskiljas vid horisonten.

Konstnär

Författare, dramatiker och konstnär född i Kina men sedan 1997 fransk medborgare och bosatt i Frankrike. År 2000 tilldelades Gao Xingjian Nobelpriset i litteratur.