1259
1221277

John Baldessari

(USA, Född 1931)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
John Baldessari
(USA, Född 1931)

"Jacobs Ladder: Love (Yellow, Red, Blue and Black and White); War (Orange, Violet, Green and Black and White)"

Signerad Baldessari och daterad -04, numrerad 6/50. Utgiven av Deutsche Guggenheim, Berlin. Kinetisk multipel med anodiseringsavtryck, aluminiumelement och stativ, med integrerat motor- och växelsystem. Höjd 73 cm, bredd 30 cm.

C. H. 136

Just nu har Moderna Museet i Stockholm en retrospektiv utställning med den amerikanska konstnären John Baldessaris konceptuella verk som ställer frågor om vad konst är, hur konst görs och ser ut. Baldessari som avled i januari 2020 var känd för sina lekfulla och provokativa bilder. På 1960-talet började han sammanföra motiv från populärkulturens bildvärld med språkliga undersökningar och han har under hela sin karriär gjort verk som utmanat konstnärliga normer och gränser. Utställningen är den första i Sverige att presentera hans konstnärskap i en större skala.