Contemporary Art & Design 623

Contemporary Art & Design

Bukowskis presenterar vårens Contemporary Art & Design, en auktion på hög internationell nivå med ett flertal formstarka konst- och designobjekt. Auktionen bjuder på verk av internationella konstnärer som Keith Haring, Irving Penn tillsammans med svenska förgrundsgestalter inom konst och design så som Ola Billgren och Jonas Bohlin.

Ett verk som vi är särskilt stolta över att presentera på Contemporary Art & Design är ”Untitled”, en tuschteckning av Keith Haring som han utför 1983 strax efter sin första soloshow på Tony Shafrazis ikoniska galleri i Soho, vilket också blev startskottet för hans karriär. I sina verk skapade han ett personligt visuellt språk med symboler, vilket gör hans bilder både tidstypiska och tidlösa på en och samma gång.

Vi vill även lyfta fram ett originalverk av den nyligen bortgångne Christo (Christo & Jeanne-Claude), vars verk ”Package on a hand truck (Project)”, 1973, kommer auktioneras ut den 17 juni. Under 2021 äger Christos allra sista monumentala installation rum i Paris då hans medarbetare färdigställer projektet med att svepa in Triumfbågen. Under perioden juli till oktober i år hyllas Christos och Jeanne Claudes konstnärskap även med en utställning på Centre George Pompidou i Paris.

Flera yngre intressanta konstnärer som slog igenom på 2010-talet finns med på auktionen som inkluderar fascinerande verk av Linnea Sjöberg, Vannessa Safavi, Thomas Lundgren och Leontine Arvidsson samt Joakim Ojanen, NUG och Mr Doodle. Dessa konstnärskap känns extra roligt att få introducera till den svenska auktionspubliken.

Fotoavdelningen är som vanligt välfylld och innehåller både konceptuellt som klassiskt dokumentärt fotografi. I det högkvalitativa utbudet på auktionen finns verk av Irving Penn, Jimmy Nelson och Peter Beard samt samtida fotografi av Charlotte Gyllenhammar, Uta Barth och Martin Schoeller som visar att uttryckssätten inom den fotografiska tekniken kan varieras i det oändliga.

Designavdelningen erbjuder ett dynamiskt utbud av svensk och internationell design från 1960-talet fram till idag. Några nedslag är Ettore Sottsass "Nairobi" skåp, röd och svartlackerat i zebramönster, Jonas Bohlins ikoniska "Concrete" och Ron Arads ”2 R Not” i blankt och patinerat stål, alla fantastiska representanter för avdelningen tillsammans med Mats Theselius och Thomas Sandell. Utöver dessa erbjuder katalogen en rad högaktuella formgivare som representanter vår samtida designscen, så som Nick Ross, Hanna Hansdotter och Fredrik Nielsen. Även samlarobjekt från Gabriella Crespi, Roberto Matta och Bruno Moinard bjuds ut på auktionen denna vår.


När är det visning och auktion?

Contemporary Art & Design
Visning: 11 – 15 juni på Berzelii Park i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17

Auktion: 17 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm


17 juni från Kl 13.00 nummer
Design 1001 – 1044
17 juni från Kl 14.00 nummer
Fotografi 1045 – 1117
Samtida konst 1118 – 1259

Att lägga bud

Bjud med spade direkt i auktionssalen, bjud via telefon, lämna ett inropsuppdrag eller bjud live online.
Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport
Highlights på Contemporary Art & Design
Kontakta specialist
Andreas Rydén
Stockholm
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Björn Extergren
Stockholm
Björn Extergren
Chef Intag & försäljning Fine Art. Specialist antika möbler, konsthantverk & asiatisk keramik
+46 (0)706 40 28 61
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Cecilia Berggren
Stockholm
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02
Marcus Kinge
Stockholm
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69
Jonatan  Jahn
Stockholm
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77
Anette Granlund
Stockholm
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92