Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
175
1231370

Lars Gynning

(1920-2003)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Lars Gynning
(1920-2003)

VÄVD TAPET, "Les Pêcheurs de Puerto Rico", gobelängteknik, ca 147,5-148,5 x 239 cm, signerad PF Gynning

(Pinton Frères i Aubusson, Lars Gynning). Komponerad omkring 1960. Polykromt exotiskt landskap med fisknät som dras upp på stranden. Baksidan med etikett. (Ovanlig).

Blekt. Något slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, malskador.

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning - Textila bilder, Lund 1985, plansch sid 81.

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.

Formgivare

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.