179
1234547
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad mmf.

MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad MMF.

Komponerad till göteborgsutställningen 1923. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre missfärgningar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar fransar, en kortsida saknar orientalisk fläta.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

9 488 - 14 231 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 79, 104-105; Persson, Angelica: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 60-61; Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 55, sid 60.

Övrigt

"Svarta trädgårdsmattan" har även tillverkats i stort format till Svenska Handelsbankens direktionsvåning, Stockholm.

Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92