Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
179
1234547

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad MMF.

Komponerad till göteborgsutställningen 1923. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre missfärgningar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar fransar, en kortsida saknar orientalisk fläta.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 79, 104-105; Persson, Angelica: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 60-61; Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 55, sid 60.

"Svarta trädgårdsmattan" har även tillverkats i stort format till Svenska Handelsbankens direktionsvåning, Stockholm.

Formgivare