179
1234547

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 110 - 13 700 EUR
9 570 - 14 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Svarta trädgårdsmattan", flossa, ca 384-385,5 x 289-303 cm, signerad MMF.

Komponerad till göteborgsutställningen 1923. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre missfärgningar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar fransar, en kortsida saknar orientalisk fläta.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 79, 104-105; Persson, Angelica: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplanscher sid 60-61; Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 55, sid 60.

"Svarta trädgårdsmattan" har även tillverkats i stort format till Svenska Handelsbankens direktionsvåning, Stockholm.

Formgivare