189
1209855

MATTA, reliefflossa, ca 257,5-259 x 158,5-166 cm, Sverige 1930-talet.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Benvit- och brunmelerad slätvävd botten med knutna benvita geometriska art deco-mönster.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Ställvis skadade fransar, några saknas.