194
1222870

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 325,5-328 x 225-226,5 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1918, tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, obetydliga hål och lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador, skadade fransar, många saknas.

Jämför Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 15, färgplansch sid 18.

Formgivare