195
1236953

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Vit botten", rölakan, ca 293-301,5 x 201,5-205 cm, signerad MMF.

Komponerad före 1919. Tillverkad före 1942.

Något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidornas orientaliska fläta med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Formgivare