1196123

Karl Lindeberg

(Sverige, 1877-1931)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Karl Lindeberg
(Sverige, 1877-1931)

Vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.

Överfång av rosor i rosa-rött mot matterad vit fond, signerad Kosta på livet undertill Kosta K Lindeberg. Höjd 25,5 cm.

Helena Dahlbäck-Lutteman (red), Nationalmusei Utställningskatalog nr 440 "Svenskt Jugendglas Överfångsglas 1898-1918" 10.12.1980 - 1.3.1981, se katalognummer 102, sid 34.