1196128

Karl Lindeberg

(Sverige, 1877-1931)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Karl Lindeberg
(Sverige, 1877-1931)

Vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.

Cylindrisk, överfång i grönt av bladverk mot matterad vit fond, signerad Kosta på livet, i botten Kosta K Lindeberg. Höjd 30 cm.

Helena Dahlbäck Lutteman (red), ibid. Se katalognummer 105 sid 34.