Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
201
1209854

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Rutmattan", rölakan, ca 294,5-297 x 196-201,5 cm, signerad MMF.

Komponerad 1931, tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, obetydligt smutsig, smärre fläckar och lagningar, skador, hål. Senare orientalisk fläta, fransar saknas.

Formgivare