Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
224
1228771

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Violetta grön", tät rya, ca 200-201 x 129,5-131 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1961.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, en kortsida med obetydliga skador, flera skadade och saknade fransar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 58.