228
1226505

Art Nouveau, bordslampa, 1900-talets början, brons.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Reliefdekor i form av akantus samt blad och bär, skärmar i transparent opalglas, höjd ca 60 cm, diameter ca 60 cm.

Ett glas med spricka. Slitage.

Proveniens

Skandinaviska Enskilda Bankens kontor i Jönköping.