229
1201194

Demetre Chiparus

(Rumänien, 1886-1947)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Demetre Chiparus
(Rumänien, 1886-1947)

skulptur. "Hooded cloak", patinerad brons och elfenben, Paris 1920-tal.

Flicka med grönpatinerad kappa, signerad D.H. chiparus, monterad på sockel av onyx. Total höjd ca 19,5 cm, bronsfigurens höjd ca 16,5 cm.

Sockeln med små kantnagg.

Proveniens

Gunnar och Märta Philipsons privata samling. Därigenom gåva till nuvarande ägarens mor.

Alberto Shayo, "Chiparus, Master of Art Deco", ACC Art Books 2016, jämför modellen avbildad, katalognr 166, från Cornelia and Richard Kastenholz samling, Tyskland, sid 234.