Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
230
1232969

WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
484 - 678 EUR
554 - 776 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Präglat skinn med dekor i svart, brunt och guld, invändigt med fack och spegel, höjd exklusive handtag ca 16 cm, bredd ca 20 cm.

Smärre slitage, blekt.

Proveniens

Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.