231
1214206

Ludwig Mies van der Rohe

(Tyskland, 1886-1969)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 570 - 8 760 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ludwig Mies van der Rohe
(Tyskland, 1886-1969)

karmstolar, 1 par, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, 1920-tal.

Förkromade stålrör, sits och rygg i svart läder, höjd 80,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Arkitekt Lars Israel Wahlman

Vegesack, Alexander von, Deutsche Stahlrohrmöbel: 650 Modelle aus Katalogen von 1927-1958, Bangert, München, 1986, s. 64.

Mies van der Rohe, Ludwig, Mies van der Rohe: architecture and design in Stuttgart, Barcelona, Brno, Skira, Milan, 1998. s. 20-21, 76-77, 80-81

Formgivare