Modern Art + Design 624

540 föremål
228. Art Nouveau, bordslampa, 1900-talets början, brons.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
232. Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. Nils Fougstedt, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
241. Firma Svenskt Tenn, ljuskrona, Stockholm, 1926.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
242. Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
243. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
244. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
370 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
245. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1935.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
247. Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
251. Axel Einar Hjorth, bord "Värmdo", Nordiska Kompaniet efter 1937.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
252. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
370 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
253. Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
254. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Axel Einar Hjorth, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
195 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
256. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet,
1930-tal.
256. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. Axel Einar Hjorth, skåp "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
260. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
261. Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
262. Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
263. Axel Einar Hjorth, bord "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
267. Axel Einar Hjorth, byrå, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
270. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors ca 1940-50-tal, Swedish Modern.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
273. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors, ca 1940-50, Swedish Modern.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
274. Oscar Nilsson, tillskrivet, sideboard, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
106 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
276. Golvlampor 1 par, Swedish Modern, 1940-50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
278. Josef Frank, "Finchley Road", akvarell, daterad 1960.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
279. Josef Frank, Motiv från Maderno, akvarell, daterad 1962.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
280. Josef Frank, soffa, modell 568, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
284. Josef Frank, karmstol, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-60-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
286. Josef Frank, klädhängare, Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris
290 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
292. Josef Frank, sidobord, "2208", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
299. Sideboard, Swedish modern, 1940-50-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK