268
1190791

Carl Hörvik

(Sverige, 1882-1954)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl Hörvik
(Sverige, 1882-1954)

tillskrivna, stolar 1 par, Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), 1930-tal.

Stomme i björk, höjd 86 cm.

Slitage och fläckar. Sittplymåer saknas.

Snarlik modell utställd i lägenhet 4 (HSB, arkitekt Sven Wallander) på Stockholmsutställningen 1930. Stolarna var del av möblemanget i vardagsrummet, möblerat av Hyresgästernas Möbleringsaffär (HSB) och arkitekt Carl Hörvik.

Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: specialkatalog över bostadsavdelningen, 2. tr., Utställningsförlaget, Stockholm, 1930, sid 223.

Formgivare

Arkitekt, nyskapande möbelformgivare. Hörvik var kurskamrat till Gunnar Asplund på KTH och ansågs vara en av de största arkitektbegåvningarna i sin generation och en person som Asplund sägs ha tagit starkt intryck av. Hörvik öppnade eget kontor år 1914, han arbetade med inredningen av Röhsska museet år 1916, deltog i Verkstadens utställning på Liljevalchs år 1920 med ett ovanligt progressivt möblemang i polityrpolerad björk, i vilket auktionens båda rotting-fåtöljer ingick.
På Göteborgsutställningen 1923 visade han en luftig hallinredning hållen i grått med stora fåtöljer och nätta taburetter. Möblerna från Nordiska Kompaniet med vilka han deltog på Världsutställningen i Paris 1925 hade monumental lyx-karaktär och renderade honom Grand Prix. Han ritade under ett antal år möbler för Hantverkslotterierna i Stockholm, Göteborg och Malmö. Ritade bl. Svenska Studenthemmet i Paris år 1931 samt länsresidenset i Umeå 1932.