234
1213418

Swedish Grace, 4 stolar + 2 + 1 karmstol, enligt uppgift vinst i Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri, 1920-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, skuren klassicerande dekor, sammetsklädsel. Stol höjd 86, sitthöjd ca 46 cm, karmstol höjd 90, karmstol höjd 80 cm (7)

Smärre slitage.