272
1231184

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

golvlampor 2 st, "Triva", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.

Stomme i mässing, fot samt handtag i teak, märkta Triva 531010, skärmar klädda i rålinne, innerskärmar i opalglas, höjd ca 180 cm. En lampa med ställbar läslampa.

Senare skärmar. Smärre slitage.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1949 nr 2.

Formgivare

Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.

Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.