golvlampor 2 st, "Triva", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.
Stomme i mässing, fot samt handtag i teak, märkta Triva 531010, skärmar klädda i rålinne, innerskärmar i opalglas, höjd ca 180 cm. En lampa med ställbar läslampa.
Senare skärmar. Smärre slitage.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1949 nr 2.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.