294
1224305

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Taklampa, för Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1950-tal.

Svartlackerad metall, invändigt vitlackerad, tre ljuspunkter varav två uplight, höjd ca 42 cm.

Smärre slitage och fläckar, takkopp saknas, sladden med skador.

Avbildad, Nationalmuseums bildarkiv, Mapp; Stockholm/Allmänna arkivet/ bildarkivet; konsthantverk, belysning, onumrerat fotografi, Bertil Brisborg Armaturer.

Bertil Brisborg was the head architect at the lighting department at NK(Nordiska Kompaniet) for more than 30 years. NK was the most influential, innovative and trend-setting interior and design store in Sweden at the time.

Brisborg designed several light models that were sold in the department store and he also collaborated extensively with NK’s Interior architectural department, creating custom made lighting for stores, restaurants, movie theaters and other companies.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.