Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
296
1225592

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Taburett, sannolikt utförd av snickarmästare Torsten Schollin, 1940-50-tal.

Stomme i mahogny, detaljer av träpluggar, stoppad sits klädd i textil, märkt med bricka Statsverket Nr 1, höjd 48 cm, längd 80 cm, bredd 37,5 cm.

Slitage.

En mindre modell avbildad i Carl Axel Ackings arkiv från inredningen av Hotell Malmen, uppfört 1948-51.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.