297
1226339

Edward Wormley

(USA, 1907-1995)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Edward Wormley
(USA, 1907-1995)

Soffa, "New York", modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960.

Benställning i bok, stoppad sits och rygg klädd i "Hallindal 65" från Kvadrat, Höjd 75 cm, längd 230, djup 80 cm.

Nyomklädd och renoverad. Benställningen med smärre slitage.

Proveniens

Ägarens föräldrar inköpte soffan på Nordiska Kompaniet år 1960.

Wormley samarbetade med Ljungs Industrier i Malmö och modellen tillverkad på licens och fanns i produktion under en begränsad tid. Soffan marknadsfördes i Sverige med det internationellt klingande namnet New York.