Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
334
1236785

Birgit Broms

(Sverige, 1924-2008)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Birgit Broms
(Sverige, 1924-2008)

"Skridskoåkare II"

Signerad B Broms. Olja på duk 74 x 94 cm.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.

Utställningar

Galerie Aronowitsch, Stockholm, "Birgit Broms", november 1984.

Konstnär

Broms, Birgit (1924-2008), svensk målarinna. Rytm och rörelse präglar Birgit Broms måleri när hon fångar sina fartfyllda skridskoåkare. Det är ett favoritmotiv, som nästan har blivit synonymt med konstnären själv. Hennes produktion är sparsmakad och hon håller sig konsekvent till få ämnen: stadsbilder, fasader, skärgårdsbåtar och skridskoåkare. Hon avbildar dem inte för avbildandets skull utan mera för att lösa form- och färgproblem. Hon förenklar och abstraherar och låter ljuset bära fram motiven. Man kan inte beskriva Birgit Broms konst om man går förbi porträtten, en genre som hon började med i slutet av 1970-talet. Det var inte så att hon fick beställning utan hon bad själv att få avbilda personer vars ansikten hon fann fascinerande. Den förste hon bad var Erland Josephson och det följdes av beställningar från både porträttsamlingen på Manilla och Statens porträttsamling på Gripsholm. Birgit Broms var gift med konstnären Ragnar Sandberg 1960-1972.

Läs mer