"Ett fönster mot sommaren"
Signerad EH och daterad 1976. Blandteknik och av konstnären utförd originalram 64 x 62 cm.
Inköpt direkt av konstnären.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 519, 2001, kat nr 385.
Privat samling, Sverige.
Asta Bolin, "Den tusende natten - om konstnären Einar Hylanders liv och arbete", avbildad på helsida sid 221.