366
1223947
Einar Hylander
(Sverige, 1913-1989)
Einar hylander, "ett fönster mot sommaren".

"Ett fönster mot sommaren"

Signerad EH och daterad 1976. Blandteknik och av konstnären utförd originalram 64 x 62 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 423 - 1 898 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 519, 2001, kat nr 385.
Privat samling, Sverige.

Asta Bolin, "Den tusende natten - om konstnären Einar Hylanders liv och arbete", avbildad på helsida sid 221.

Om auktionen
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71