365
1223946
Einar Hylander
(Sverige, 1913-1989)
Einar hylander, "jasmin".
Einar hylander, "jasmin".
Einar hylander, "jasmin".
Einar hylander, "jasmin".
Einar hylander, "jasmin".

"Jasmin"

Signerad EH och daterad 1972. Blandteknik på pannå samt av konstnären utförd ram 109 x 87 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 423 - 1 898 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Einar Hylander", december 1980 - mars 1981.

Om auktionen
Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71