389
1211156

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
480 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

Norsk kust

Signerad Leander Engström. Utförd ca 1918. Akvarell 73
x 52 cm.

Proveniens

A-B. Svensk Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Dr Hildebrand.
Stockholms auktionsverk, Moderna Kvaliten, 6 November, 2003, kat nr 850.
Sven och Maudie Oleruds samling.

Nils Palmgren, "Leander Engström", 1939, avbildad i svartvitt sid. 75.

Leander Engström var född i Ytterhogdal, Hälsingland. I sin ungdom arbetade han som kontorist på redaktionen för Sundsvalls Tidning och mötte där en dag den norrländska konstnären Helmer Osslund. Mötet gav den unge amatörmålaren mod att 1907 söka in på Konstnärsförbundets skola i Stockholm. I hans tidiga konstverk från denna period märks påverkan starkt från Helmer Osslunds färgstarka och mustiga norrlandsskildringar. Julen 1908 lämnade Leander Engström Sverige och for till Paris, ditlockad av kamraten Isaac Grünewald som han träffat på Konstnärsförbundets skola. Paris var spännande och inspirerade honom till att använda en ny palett, men Leander längtade snart hem till Norrland och det hemvana. Med tiden kom han att muta in Lappland, särskilt trakten kring Abisko, som blev han eget ”revir”. Våren 1916 deltog han i en utställning i Kristiania där han blev mycket uppskattad av den norska kritikerkåren och på sommaren samma år visade han tillsammans med vännerna Einar Jolin och Isaac Grünewald verk på Liljevalchs Konsthall i Stockholm. Åren 1918-1919 infaller höjdpunkten i Leander Engströms nordiska måleri. De ibland nästan grälla färgackorden från de tidigare norrländska landskapen ersätts nu av en genuint blond orkestrering med klara, djupa kontrastfärger i lysande harmoni. Han blir djärvare och skildrar fjällvärlden med en raffinerad, näst intill ornamental ytkomposition. Leander söker sig åter till sin ungdoms Lappland och omgivningen runt Lofoten för att omvandla det storslagna nordiska landskapet i en radikal fauvistisk anda.

Perioden i slutet av 1910-talet är utan tvekan hans främsta expressionistiska period och det är nu konstnären blir en helt självständig nordisk målare, en av de förnämsta i svensk konsthistoria. Första världskriget hade inneburit att banden till Frankrike klippts av, säkert var Matisseskolans inflytande och kärleken till Paul Gauguin viktig för Leander Engström, men det är trots allt friheten som han upplevde och naturens krafter som blir kärnan i hans konstnärskap.

Auktionens målning skildrar det norska dramatiska kustlandskapet i en sval palett med en röd segelbåt som accent. Bilden ramas in av ett sirligt träd i förgrunden.

Konstnär