390
1227744

Greta Lindberg

(Sverige, 1889-1978)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Greta Lindberg
(Sverige, 1889-1978)

Gitarrspelaren

Signerad Greta Lindberg och daterad Calla ST. Vicente -21. 28,5 x 21,5 cm.

Denna djärva kubistiska bild är utförd med en mästerlig färgkänsla och lekfull komposition. Året är 1921, tre år efter första världskrigets slut, och platsen kittlande nog Mallorca. Men konstnären är inte en av de stora svenska modernisterna utan en försynt kvinna, Greta Lindberg, som verkade i skuggan av de stora namnen på den svenska konstscenen vid denna tid.

Hon hade en gedigen konstnärlig skolning som inleddes med studier för Caleb Althin och Carl Wilhelmsson. När kriget tog slut 1918 och gränserna öppnades var Greta Lindberg en av de första svenska konstnärerna att resa ut i Europa. Hon begav sig först till Paris och studerade måleri för André Lhote. Därefter gick färden vidare till Spanien och Italien. Auktionens målning visar vilket starkt intryck tiden i Paris och studierna för Lhote hade gjort på Greta och på behörigt avstånd från kritikerna hemma i Sverige utmanade hon sina egna konstnärliga gränser.