"Reeuwijk"
Signerad Bogaart samt a tergo Bram Bogart, daterad juni 1946. Duk uppfäst på pannå, dukens mått 30 x 40 cm, pannåns mått 50 x 62 cm. Äkthetsintyg från Bram Bogart Foundation medföljer konstverket.
Inköpt direkt av konstnären i juli 1967.
Därefter i arv till nuvarande ägare.