vas med mynning av silver, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Överfång med "firepolished" floral dekor i lila mot vit fond, trepassformad silverskodd mynning. Signerad Cristallerie E. Gallé Nancy Modéle et décor déposés, franska silverstämplar. Höjd 17,5 cm.
Ett silverblad med skada, invändigt slitage/beläggning.